راهبند در تبریز

راهبند تبریز و راهبند در تبریز از جمله ضروری ترین تجهیزات کنترلی بشمار میرود ، امروزه سیستم های اتوماتیک و اتوماسیون های هوشمند، رنج وسیعی از محصولات جهت کنترل تردد وسایل نقلیه را ارائه می دهد. راهبندها نمونه ای از این تجهیزات هستند که با مکانیزمی ساده کمک بسیار بزرگی را به پایش تردد و عبور مرور ها در یک محل انجام میدهند. راهبند به صورت ساده از یک میله  تشکیل شده است که در انتهای آن یک وزنه متصل شده و به شکل افقی در برابر خودروها در مسیر قرار می گیرد. استفاده از سیستم راهبند اتوماتیک، کنترل عبور و مرور خودروها در پارکینگ ها و نظارت دقیق بر آنها را ممکن مینماید. در پارکینگ های عمومی انجام عملیات ورود و خروج خودروها توسط دستگاه راهبند اتوماتیک انجام می پذیرد. ارائه راه حل کنترل آمد و شد خودرو ها به یک محل ازجمله وظایف راهبند تبریز میباشد.

 

راهبند چیست؟

اگر بخواهیم یک دستگاه راهبند را تعریف نماییم باید بگوییم که دستگاه هایی الکترومکانیکی که در مکان های شلوغ مثل مسیر های ورودی کارخانجات، مجتمع های مسکونی، اداره جات، عوارضی ها و پارکینگ های عمومی  باعث نظم گرفتن آمد و شد میشود.

راهبند ها با کنترل از راه دور، برای کنترل دسترسی به محیط های حفاظت شده ، مدیریت ترافیک و همچنین کنترل جهت ورودی به مناطق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.از خصیصه راهبند اتوماتیک تبریز می توان به توانایی کنترل آمد و شد خودروها و مدیریت هم زمان چند راهبند اتوماتیک در ورودی و خروجی و همچنین بی نیازی از اپراتور در صورت استفاده از سامانه ی پارکینگ هوشمند اشاره کرد.

راهبند همان گونه که از نام آن پیداست تجهیز است برای مسدود کردن یک مسیر یا یک محل عبور و مرور که در صورت لزوم و صدور اجازه از طرف شخص یا نگهبانی منجر به باز شدن راه خواهد شد. استفاده از راهبند در زمان‌های گذشته محدود به سازمانها و ارگانها بوده و این در حالیست که اکنون برای کنترل تردد از آن در مجتمع های مسکونی ، ورودی پاساژ ها، بیمارستان ها و حتی دانشگاه ها و غیره نیز استفاده می شود.معمولاً راهبند زیر نظر یک شخص مانند نگهبان کنترل می شود یا در صورتی محدودتر به وسیله افرادی که در آن محل ساکن هستند و به آنجا رفت و آمد نمایند که از طریق ریموت کنترل یا کارتهای  RFID امکان تردد برای آنها فراهم می شود.

استفاده از راهبند در مکانهای شلوغ کاملا امری ضروری می باشد به طوری که از ورود افراد فاقد مجوز به آن محل جلوگیری می نماید.همچنین این تجهیزات با انداختن وقفه در ورود افراد ناشناس این امکان را به نگهبانان محل می دهد تا فردا به طور کامل بررسی و سپس اجازه ورود به آن را دهد.راهبند ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع محل و نیاز خریداران تهیه و در محل نصب می گردد .راهبندها با بوم استاندارد ۶ متری به بازار عرضه می گردند اما این به این معنی نیست که در مکان‌های با دهنه بزرگ امکان نصب آن نباشد بلکه در این محل ها با نصب دو دستگاه در طرفین منجر به کنترل تردد می گردد و این امکان وجود دارد که تنها با فشردن یک دکمه همزمان هم راهبند مسیر و باز نمایند.

تقسیم بندی کلی راهبندها :

روش اول: از حیث کارکرد و توانایی

روش دوم: نوع سیستم محرکه داخلی

از نظر نوع کارکرد یا باز گشایی و مسدود سازی  به دو نوع راهبند اهرمی و راهبند ستونی تقسیم می شوند. راهبند اهرمی رایج ترین، معمول ترین و از نظر قیمت ارزان ترین نوع راهبند است و به این ترتیب عمل می کند که یک کابین به صورت عمود نصب شده و یک اهرم به طول های گوناگون از ۲ متر تا ۶ متر مسیر عبور و مرور خودروها را کنترل میکند.

راهبند ستونی یا بولارد راهبند هایی هستند که به صورت استوانه هایی داخل زمین قرار گرفته و با خارج شدن از سطح آن  و ایستادن به صورت عمودی مسیر تردد را می بندند و به لحاظ قیمت گرانترین و مطمئن ترین نوع راهبند هستند که با توجه به عوامل محیطی، امنیتی و طراحی هر مکان انتخاب  و نصب میگردند. بلحاظ استقامت نیز با دوام ترین نوع راهبند محسوب میشوند.

راهبند های الکترومکانیکی دارای میزان تردد کمتر و قیمت ارزانتری نسبت به نوع دارند. اصطلاح راهبند اتوماتیک تبریز به معنای کلی  به سیستم هایی اطلاق میشود که مجهز به سیستم بالانس بدون نیاز به ثابت شدن به زمین برای کاهش خسارات ناشی از برخورد با وسایل نقلیه میباشند که مجهز به سیستم تنظیم سرعت از ۴ الی ۲۵ ثانیه سازگار با انواع سیستم های مدیریت هوشمند پارکینگ هستند در ضمن راهبند اتوماتیک مجهز به چشمی مادون قرمز برای صدور فرمان ایست با دیدن مانع در مسیر بوم و صدور فرمان پایین آمدن تیرک پس از عبور وسیله نقلیه را داراست. راهبند های هوشمند دارای نشانگر هشدار و فلاشر چشمک زن هنگام پایین آمدن میله مانع است .

از معتبر ترین راهبندهای الکترو مکانیکی میتوان به برندهای : وی تو V2 ، لایف LIFE ، بی.اف.تی BFT و بتا BETA و الکتروهیدرولیک مانند راهبند های برند فک FAAC، مگنتیک و فادینی FADINI میباشند که شایان الکتریک این راهبند ها را با بهترین گارانتی و کیفیت نصب ارائه میگردد.

ویژگی هایی که در حین خرید راهبند اتوماتیک باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

* اندازه طول بوم راهبند

* میزان ولتاژ منبع تغذیه

* توان موتور و گشتاور نیرو

* میزان سرعت حرکت راهبند اتوماتیک

* تعداد تردد در طول روز راهبند

* کلید خلاص کن دستی و باتری پشتیبان برای بک آپ از سیستم در حالت قطع برق راهبند اتوماتیک

علت اهمیت بالای راهبند ؟

به لحاظ ایمنی اگر راهبند جلوی درب ورودی مجتمع مسکونی با یک شرکت بخصوص وجود نداشته باشد افراد می توانند به راحتی و بدون هیچ مجوزی وارد حریم شما شوند که این موضوع از نظر امنیت دارای اهمیت زیادی است. به همین دلیل است که با وجود یک دستگاه راهبند فرد می تواند ماشین مورد نظر متوقف و بازرسی کند و در صورت تایید به آن اجازه تردد می دهد ولی چنان چه ماشین مشکوک بود فرد می تواند با باز نکردن راهبند از عبور آن جلوگیری کند.

موارد استفاده ی راهبند ؟

از راهبند ها در مکان هایی پر تردد و حساس مانند عوارضی جاده ها ، ورودی پارکینگ ها و فروشگاه ها، درب ورودی بیمارستان ، مجتمع های مسکونی و دیگر ارگان های خصوصی می توان بهره جست.

چگونه راهبند اتوماتیک میله ای مناسب را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب راهبند اتوماتیک میله ای مناسب می بایست به طول میله ، سرعت حرکت میله و تعداد سیکل کارکرد راهبند در هر ساعت دقت داشته باشید.

راهبند اتوماتیک چه کاربردی دارد؟

همان گونه که ذکر شد راهبند ها بر حسب کاربرد به چند دسته گروه بندی می شوند تا یه ورودی ساختمان یا پارکینگ را کنترل کنند. در ادامه با انواع آن بیشتر آشنا خواهید شد.
در حقیقت قیمت راهبند بدون توجه به نوع آن معایبی ندارداین محصول برای این تولید شده است تا بتوان یک لایه امنیتی بسیار کوچک و جزئی اما کارآمد را ایجاد کرد شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد ورود به ساختمان خود را داشته باشید و راهبند به زور اتوماتیک برای شما باز شده باشد ساید از خودتان پرسیده باشید که اصلا نگهبان حتی به شما نگاه هم نکرده باشد پس چگوه رقیمت اهبند محاسبه میشود در حقیقت شماره پلاک خودرو شما در سیستم ثبت شده است که این اتفاق به صورت خودکار برای شما رخ داده است وگرنه اگر غریبه باشید راهبند باید دستی و از سوی نگهبان بالا برود پس از چندین بار رفت و آمد دیگر سیستم هوشمند راهبند شما را یک فرد خودی و ثابت میشناسد و محدودیتی را برای شما قائل نمیشود و براحتی میتوانید ورود و خروج داشته باشید.

هر چه قدر که طول بوم راهبند اتوماتیک بلندتر باشد باید موتور و جک آن هم قوی تر باشد تا بتواند آنرا جابجا کند مسلما وقتی که طول بوم بلندتر میشود وزن آن هم بیشتر میشود و بایستی موتور قوی تری نیز آنرا هدایت کند.

از راهبندها به طور عمده در ساختمان های اداری و دانشگاه ها استفاده میشود و بیشتر برای مراکز و مکان های پر تردد میباشد که هر لحظه و هر دقیقه ماشین ها و خودرو ها در حال عبور و تردد هستند و نگهبان هم باید یک ایست کامل را بوسیله راهبند به وی بدهد تا بررسی کند که فرد مشکوک است و یا خیر در صورت وجود هر گونه مشکل نگهبان میتواند مانع از ورود فرد به داخل محوطه شود خب این یکی از مزیت های راهبند که فرد به صورت خودسرانه نمیتواند وارد شود و باید دستور نگهبان برای بالارفتن راهبد صادر شود سئو سایت در غیر اینصورت هیچ راهی برای دخول وجود ندارد البته این یک مسئله امنیتی است و فقدان آن یعنی ضعف در ایمنی پس وجود راهبند یک راهکار برای ایجاد و حفظ امنیت میباشد.بسته به عرض ورودی پارکینگ یا محوطه ای که قرار است به راهبند مجهز شود می توان از نوع تک اهرم یا دو اهرمی استفاده نمود. در شرایطی که دو بازوی متحرک برای مجموعه به کار رود طبیعتا شما به دو موتور و گیربکس نیاز خواهید داشت، این دو بازو در دو طرف ورودی قرار می گیرند. به علاوه می توانید از راهبند ستونی برای شرایطی که نیاز به امنیت بالا دارند، استفاده کنید.

سیستمهای راهبند هیدرولیکی برای تردد های بالا و یا نامحدود ساخته شده اند. سیستم کارکرد این نوع راهبندها شباهت بسیاری با راهبندهای الکترومکانیکی دارند با این تفاوت که موتور این دستگاه از روغن برای بالا و پایین بردن بوم استفاده می کند که هم استهلاک دستگاه بسیار پایین می آید و هم سرعت کارکرد می تواند بسیار بالا رود. راهبند هیدرولیکی را می توان برای عوارضی و پارکینگهایی با تردد بسیار بالا مورد استفاده قرار داد، جایی که مدلهای الکترومکانیکی شاید نتوانند بیش از چند روز دوام آورند.

سیستم ضد برخورد راهبند اتوماتیک

نحوه عمل کرد سیستم ضد برخورد راهبند به این صورت است که هنگام بسته شدن اگر مانعی زیر میله راهبند باشد به واسطه سنسورهایی که تعبیه شده مانع را تشخیص داده و میله بالا میرود تا به وسیله نقلیه، عابر و راهبند آسیبی وارد نشود.

راهبندها به دو صورت اتوماتیک و دستی عرضه می شوند

که امروزه راهبند دستی کارایی چندانی با توجه پیشرفت روزافزون صنایع ، در صنعت ساخت وساز ندارد. راهبند اتوماتیک در محل هایی که آمد و شد زیادی دارند برای مثال مکانهای مسکونی، کارخانه ها، عوارضی جاده ها، پارکینگ های عمومی، پاساژها، معنا و مفهوم می یابد و می توان توسط آن ورود و خروج افراد را کنترل نمود. راهبند اتوماتیک به طور اتوماتیک باز می گردد و به واسطه ریموت و یا کنترل این کار انجام می گیرد.

اگر بخواهیم انواع راهبندهای  اتوماتیک را دسته بندی نماییم می توانیم به دسته های زیر اشاره نماییم:

راهبند اهرمی اتوماتیک

این نوع راهبند ها با تکنولوژی روز دنیا تولید شده است و با تمامی تکنولوژی مدارات الکترونیکی هماهنگ است. به این دلیل هم، این سیستم می تواند به صورت اتومات یک کنترلر خوب به شمار آید و استفاده از این وسیله تضمین کننده کار شماست. نکته ی دیگر درباره ی راهبند های اهرمی یا میله ای این مورد است که، سیستم از امنیت و ساختار بسیار خوبی برخوردار است که به اپراتور این اجازه را می دهد که بتواند به بهترین شکل موقعیت را کنترل کرده و استفاده بهتری را داشته باشند.

مشتریان بسته به نیاز و استفاده خود می تواند از این تجهیزات  در اندازه بوم های متغفاوت تهیه نمایند. به طور استاندارد اندازه های چهار، شش و هشت متر و بسته به طول دهنه ورودی پروژه خریداری کنند. این مدل از راهبند ها را می توان با یک کلید دستی و یا همان ریموت کنترل، هدایت و مورد استفاده قرار داد. راهبندهای اهرمی قبلی که به صورت دستی باز و بسته می شدند اما به صورت امروزه انواع اتوماتیک آن در بازار عرضه شده است.

راهبند زنجیری اتوماتیک

همانگونه که برای راهبند های اهرمی مزایا و ویژگی های زیادی را ذکر کردیم، راهبند زنجیری نیز از تمامی آن مزایای برخوردار است. از این مدل در مکان هایی که طول دهنه زیاد و بادخیز است و همچنین در مکان هایی که فضا برای بالا رفتن بوم راهبند امکان ندارد به خوبی استفاده می شود.

دو کابین به صورت ستونی در طرفین نصب و یک زنجیر این دو کابین را به هم متصل می نماید که برای تردد با شل کردن زنجیر بوسیله موتور، مسیر آزاد میگردد و با جمع شدن زنجیر مسیر دوباره مسدود می شود. اندازه عرض راهبند های زنجیری را می توان از ۶ تا ۱۶ متر زیاد کرد.

راهبند اتوماتیک ستونی (بولارد)

راهبند ستونی یا استوانه ای (بولارد) در محل های حساس و همچنین با تردد بسیار بالا کاربرد دارند. راهبند ستونی یکی از مطمئن ترین راهبندهای موجود در بازار جهت پایش تردد وسایط نقلیه به دلیل داشتن بدنه ای از جنس فولاد می باشد. طراحی راهبند بولارد به شکلی است که ستونی از جنس فولاد ( سیلندر ) به ارتفاع ۶۰ سانتی متر تا ۱۲۰ سانتی متر و قطر متغیر ۲۸ تا ۳۸ سانتی متر، درون فنداسیون در داخل زمین طراحی شده و در آن قرار می گیرد و در صورت نیاز به به داخل زمین می رود و یا از آن خارج می شود و به این صورت موجب انسداد یا آزاد شدن مسیر میشود.

به هنگام تصادف شدید وسیله نقلیه با بدنه ی فولادی راهبند ستونی،  بخاطر استحکام بدنه اکثر مواقع وسیله نقلیه دچار آسیب جدی می شود، البته خود بدنه ی فولادی راهبند نیز آسیب می بیند ولی همچنان مانعی برای عبور وسیله ی نقلیه می باشد. طراحی راهبندهای ستونی به شکلی میباشد که علاوه بر کنترل تردد عادی ، امنیت را نیز برای مجتمع های مسکونی، تجاری و عمومی به همراه دارد.کاربرد عمده ی راهبند زنجیری برای کنترل تردد ضد تروریست در مکان هایی خاص با امنیت بسیار بالا  و حساس مانند مکان های نظامی و سفارت خانه ها ، وزارت خانه ها ، استانداری ها و… می باشد. برای ساخت راهبندهای بولارد ضد تروریست از سیلندر با ضخامت و قطر بالاتر استفاده می شود. این مدل از راهبندها توانایی متوقف ساختن کامیون هایی با وزن حدود ۷۰۰۰ کیلوگرم با سرعت متوسط ۵۰ کیلوگرم بر ساعت را به راحتی دارا می باشند.

تفاوت راهبند اتوماتیک مکانیکی و هیدرولیکی

راهبند اتوماتیک مکانیکی: در راهبند اتوماتیک مکانیکی ساختار باز شدن به واسط چرخ دنده و تسمه درگیر با الکتروموتور موجود می باشد که درب را باز و بسته می نماید.
راهبند اتوماتیک هیدرولیکی: راهبند هیدرولیکی با فشار روغن موجود در آن منجر به حرکت بوم یا زنجیر و یا ستون های راهبند میشود و درگیری مکانیکی در آن وجود ندارد

تفاوت راهبند هیدرولیکی و مکانیکی در ساختار باز و بسته شدن آنهاست. در واقع راهبند مکانیکی با هیدرولیکی تفاوتی که دارد در نحوه باز شدن می باشد.

فروش و تولید راهبند در تبریز

مجموعه شهر بزرگترین تولید کننده ی راهبند در تبریز می باشند که با تولید راهبندهایی های هوشمند اینورتر دار با موتورهای شناخته شده شرکت موتوژن یا الکتروژن نوید این را به کارفرمایان میدهد که وروردی آنها دارای بالاترین امنیت بحاظ تردد و پایش خواهد بود.بوم چراغ دار ، اینورتر کنترل کننده سرعت و پارامترهای موتور به لحاظ جریان و ولتاژ ، قابلیت نصب چشمی ، ریموت کنترل و شستی نگهبان ، فتوسل و… همگی از ویژگیهایاین راهبند تولید شده در تبریز و مجموعه شهر می باشد. راهبند تبریز را میتوان جز باکیفیت ترین محصولات موجود در بازار ایران و حتی اروپا دانست.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *